Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Jarosławiu realizuje projekt PLUA.01.03-IP.01-0017/23 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027.

Celem projektu jest realizacja szeregu inwestycji w zakresie zachowania bioróżnorodności oraz działań promocyjnych i edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży oraz studentów. Projekt stworzy centra edukacyjne zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej.

Cele główne projektu

Celem projektu jest stworzenie i rozwój interaktywnych centrów przyrodniczych w Użańskim Narodowym Parku Przyrody, na Uniwersytecie Narodowym w Użhorodzie oraz w Jarosławiu, które będą promować ochronę bioróżnorodności i edukację ekologiczną. Centra te mają na celu nie tylko popularyzację wiedzy o lokalnej florze, faunie i ekosystemach Karpat, ale także integrację działań naukowych i edukacyjnych, skierowanych do szerokiego kręgu odbiorców: dzieci, młodzieży, studentów oraz turystów. 

Projekt zakłada organizację interaktywnych wystaw, prezentacji multimedialnych, wycieczek edukacyjnych i warsztatów, które umożliwią uczestnikom aktywne poznawanie przyrody oraz angażowanie się w badania naukowe. Szczególny nacisk zostanie położony na edukację w zakresie ochrony pszczół miodnych i ich wpływu na bioróżnorodność, w tym na zrównoważone rolnictwo i florę regionu Karpat. Ponadto projekt przewiduje przeprowadzenie audytu ekosystemów Użańskiego i Magurskiego Parku Narodowego oraz opracowanie strategii ich ochrony i odtwarzania. 

Projekt ma również na celu wykształcenie nowego pokolenia odpowiedzialnych obywateli poprzez wdrożenie programów edukacji ekologicznej w szkołach podstawowych i średnich oraz integrację działań transgranicznych w regionie, wzmacniając współpracę międzynarodową i podnosząc świadomość ekologiczną na poziomie lokalnym i regionalnym.

Zadania

Rezultaty projektu zostaną osiągnięte poprzez realizację niżej wymienionych zadań: 

Zadanie 1. Działania komunikacyjne i upowszechniające.
Zadanie 2. Budowanie bioróżnorodnych ścieżek edukacyjnych.
Zadanie 3. Tworzenie nowych ekostrategii, programów edukacyjnych i metod nauczania nauk o środowisku w szkołach.
Zadanie 4. Transgraniczne zajęcia edukacyjne dla dzieci z Ukrainy i Polski.

Wartość projektu:  1 816 847,22 EUR

Dofinansowanie:  1 632 618,93 EUR

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

Aktualności w projekcie

Na skróty

Realizowane projekty

Zakończone projekty

Dokumentacja

Szkolenia

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Dział Pozyskiwania Funduszy 

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych
im ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu

16 624 46 42

Budynek Rektoratu, pok. 5 & 5B

ul. Czarnieckiego 16, 37-500 Jarosław

Wszelkie Prawa Zastrzeżone, PANS w Jarosławiu ©

Skip to content